Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chovatelské zařízení- želvária

 Venkovní želvárium  

Pro každou suchozemskou želvu je vhodné vybudovat venkovní letní výběh - želvárium a pro druhy, které se nezimují, vnitřní vytápěné terárium, ale o tom v dalším příspěvku.

Každé želvárium by mělo mít nějaké základní vybavení. Úkryt před sluncem, případně nepřízní počasí, mísu na vodu, zvolenou dle velikosti želvy, a prostor kam vkládáme potravu. Osvědčilo se pokládat potravu na kachličku, případně dlaždičku, která se dá omytím udržet v čistotě. 

Želvárium zpravidla stavíme na po celý den dobře slunném místě, potřebu stínu zajistíme domečkem nebo zastíněním. Výška želvária je dostačující cca 50 cm, ani velké sulkáty tuto výšku nepřekonají, a my do zařízení můžeme vstupovat překročením, aniž bychom budovali nějaká dvířka. Nesmíme zapomenout, že želvy hrabou, tudíž je potřeba část zařízení mít zapuštěné do země, pod povrch musíme volit takové materiály, které mají dlouhou životnost např. betonový obrubník, plastová deska atd. Materiál na nadzemní část můžeme použít libovolně tak, aby se nám designově hodil k prostředí, ve kterém zařízení budujeme, a přitom plnil funkčnost, můžeme zvolit dřevo, beton, plech, plast atd. U některých druhů stačí cca 20 cm, u jiných aspoň 50 cm. Ohrada by měla být dostatečně velká v závislosti na druhu, aby tráva - porost stíhal plynule regenerovat. Dále je v teráriu vhodné mít upravenou část na dočasné vložení skla pro lepší vyhřátí želv v jarních a podzimních měsících, kdy slunce nemá takovou intenzitu jako v létě. Nesmíme zapomenout na umístění topné desky do domečku zejména pro mimoevropské druhy. Na škodu není topná deska ani evropským druhům, využijeme ji při dlouhodobé nepřízni počasí a pobyt v želváriu tím prodloužíme. Želvárium se dá vybudovat pro evropské druhy i tak, aby v něm mohly i přezimovat, takový prostor musí být izolovaný, aby v něm neklesla teplota pod bod mrazu a nepřesáhla 5 °C. Domeček musíme vybavit termostatem a čidlem, aby teplota byla hlídaná, nesmíme zapomenout například v zimě za slunného počasí zařízení zkontrolovat, aby želvy při poruše zařízení nezmrzly. Pro africké druhy želv sulkáty, pardálky, je vhodné vybudovat celoročně temperovaný skleník s možností výlezu ven do zahrady, jelikož v letních měsících je v takovémto zařízení je teplota značně vysoká. Zařízení by se mělo budovat s rozmyslem, jen tak docílíme případného úspěchu v chovu, případně dlouhého života chovanců, a vyvarujeme se zbytečným únikům, nemocem (nachlazením ad.), což chov a radost z něj značně komplikuje.    

(Pokračování příště, ilustrativní fotografie naleznete ve fotoalbu chovatelské zařízení)