Jdi na obsah Jdi na menu
 


Geochelone pardalis

30. 6. 2014

Želva pardálí

Rozšíření: střední a jižní Afrika

Karapax: 35-60 cm

Karapax je hnědožlutý nebo tmavě žlutý s černými skvrnami.

Typickým prostředím jsou savany, méně často nížinné stepi. Při hledání potravy překonává ve vyprahlé oblasti velké vzdálenosti.

V potravě není vybíravá, žere různé druhy trávy, ale nepohrdne ani živočišnými zbytky a kostmi, kterými si zajišťuje dostatek vápníku v těle.

Je aktivní ve dne. V období sucha přestává přijímat potravu a upadá do letního spánku.

Při páření vydává samec chraptivé zvuky. Samice v jižní Africe klade vajíčka v září až v říjnu, ale toto období se v tropické Africe značně prodlužuje. Nakladená vajíčka jsou téměř kulatá a v jedné snášce je 5 až 30 kusů. Existují údaje, že v zajetí nakladla samice 52 vajec v šesti snáškách. Jejich inkubační doba je dlouhá, trvá 8 až 18 měsíců, v inkubátoru 132 až 230 dní při 24 °C. Dospělý samec a samice se od sebe neliší. Chov tohoto druhu želvy není obtížný. Terárium má mít větší rozměry a na dně může být písek. Teplota by se měla pohybovat od 28 do 30 °C. V horkém létě je možné želvy umístit ve venkovním teráriu. Ani v zajetí není vybíravá v potravě, je převážně býložravá. I při rozmanité potravě má ráda trávu, dále žere různé ovoce a zeleninu, občas maso a tvaroh.

 Daří se množit.

Nevyžaduje zazimování.

V chovu mam 2 kusy pardalis, pardalis odchov od pana Velenského NZ 2015, zatím se jeví jako pár tak uvidíme