Jdi na obsah Jdi na menu
 


Geochelone sulcata

30. 6. 2014

Želva ostruhatá

Rozšíření: nejjižnější část Sahary, od vnitrozemí Senegalu přes Mauretánii, Mali, Niger, Čad, Súdán, Etiopii po Masawu a pobřeží Rudého moře

Karapax: 70cm

Karapax je poměrně široký, nepříliš klenutý, nevýrazné, špinavě žluté nebo rohovinové barvy. Středně velká hlava a končetiny mají podobné zbarvení, přičemž jsou dobře chráněné hustými štítky. Horní čelist je hákovitě zahnutá. Krční štítek (scutum nuchale) chybí, prsní štítky (scuta pectoralia) jsou velmi úzké. Dospělí samci mají zejména přední okrajové štítky ohnuté vzhůru, hrdelní štítky (scuta gularia) mají vidlicovitý tvar. Na stehnech a poblíž stehen zadních končetin jsou po každé straně dva nebo tři tlusté rohovinové výrůstky - ostruhy. Samci jsou mnohem větší než samice a mají hluboce propadlý plastron.

Obývá suché stepi a polopouště. Živí se různými trávami.

Želvy ostruhaté se páří v období dešťů i vícekrát za den, přičemž spojení trvá asi 15 minut. Během páření tlačí samec předními končetinami na karapax samice, která se v důsledku jeho větší hmotnosti nehýbe. Samec vydává při páření tlumené chraplavé zvuky.

Inkubační doba v přírodě trvá okolo 212 dnů. Vylíhlá mláďata jsou světle žlutá, asi 5 cm velká. Tento druh se často chová ve větších zoo v Evropě.,

Chováme ji ve velkých teráriích s písčitým dnem. V létě ji přemístíme do letních výběhů.

Krmíme ji různými druhy ovoce, zeleninou, má ráda trávy a občas jí dáváme i maso. 

Nevyžaduje zazimování.

 

Odchov želv ostruhatých

V naší skupině želv (samec 52 cm, samice 42 cm) došlo ke snůšce v září. 

Želvy byly chovány v prostorném venkovním výběhu s úkrytem a umístěnou topnou deskou 40W, která kromě srpna byla zapnutá od jara až do podzimu. Želvy tuto desku pravidelně od 18.00. obsazovaly a setrvaly na ní až do rána 7.30. Používání topné desky má tu výhodu, že želvy nemusí čekat až začne hřát slunce, aby se nahřály, a po té začaly jíst. Nad topnou deskou byla umístěna 100W UVB výbojka. Myslím si, jelikož jsou tyto želvy opravdu teplomilná zvířata, tak toto zařízení napomohlo ke zdárnému odchovu. Určitě nelze očekávat odchov od zvířat umístěných od jara do podzimu na zahradě s maximálně jen přístřeškem. 

Samice počala snášet po třídenním hrabání s přestávkami přes noc. Snůška byla umístěna do inkubátoru, kde byla udržovaná teplota od 28 °C do 30°C. Po 104 dnech došlo k inkubaci prvních želviček.

Fotografie ze snášení a líhnutí naleznete ve fotoalbu Geochelone