Jdi na obsah Jdi na menu
 


Testudo hermanni

30. 6. 2014

Želva zelenavá

Rozšíření: jižní Evropa

Karapax: 20cm

Želva zelenavá se podobá želvě žlutohnědé, ale liší se od ní ocasem zakončeným rohovitým trnem. Nadocasní štítek (scutum supracaudaila) je párový. Na předních nohou má pět, na zadních čtyři silné, tupé drápy. Zbarvení je variabilní. Vysoko klenutý karapax je olivový s černohnědými skvrnami. Měkké části těla jsou hnědé se silným zeleným nádechem. 

Nejčastěji se vyskytuje ve stepích, křovinatých, skalnatých oblastech, v hájích a ovocných sadech. Živí se šťavnatými rostlinami, spadaným ovocem, žere i měkký hmyz, plže, různé rostlinné a živočišné zbytky. 

Páří se počátkem dubna po probuzení ze zimního spánku. V květnu až červnu klade samice téměř kulatá vajíčka 2 až 5 kusů. Inkubační doba je 73 až 104 dní, v chladnějším létě se prodlužuje. Mláďata dospívají ve věku 8 až 12 let.

Podobně jako Testudo horsfieldii a Testudo graeca umísťujeme i Testudo hermanni v létě do zahradního terária. Zjara nesnáší dlouhodobý pobyt na poledním slunci, proto by v teráriu měl být úkryt. Při dlouhodobějším poklesu teplot pod 18°C je třeba ji přemístit do vnitřního terária.

V zajetí se téměř pravidelně rozmnožuje. Krmíme ji salátem, smetánkou, rajčaty a jinými druhy ovoce a zeleniny avšak velmi opatrně s přídavkem vápníku.. Má rovněž ráda žemli namočenou v mléce a tvaroh. Za horkých letních dnů je třeba ji vykoupat  ve vodě teplé 28 až 30°C.

Potřebuje zimní spánek.

Tento druh odchováváme