Jdi na obsah Jdi na menu
 


Testudo marginata

30. 6. 2014

Želva vroubená

Rozšíření: jihovýchodní Evropa ( jižní Řecko až po Olymp, Sardinie - lokalita však není původní; během 2. světové války ji na Sardinii přivezli němečtí vojáci)

Karapax: 35cm

Je to pravá řecká želva. Patří k největším a nejhezčím druhům evropského rodu Testudo. Karapax je tmavohnědý nebo černý, uprostřed štítků světle žlutý nebo oranžový. Má zvonkovitý tvar, okraj zadní části je zoubkovaný. Nohy a hlava jsou tmavé, horní část čelisti je hákovitá. Nohy má po pěti prstech.

Obývá slunečné, před větrem chráněné stráně s hustou trávou a křovinami, ve kterých si vyšlape úzké cestičky. Výborně šplhá a leze. V potravě si nevybírá a je velmi žravá. Skladba potravy je podobná jako u Testudo hermanni a Testudo graeca.

Je aktivní ve dne. Po zimním spánku se páří. Samice klade 2 až 10 vajec, jejichž inkubační doba  je 68 až 71 dní. Mláďata jsou velmi podobná mláďatům Testudo graeca  a dospívají ve věku 3 až 5 let. Jejich nepřátelé jsou v přírodě dravci a psovité šelmy.

Nepatří mezi druhy, které se chovají ve velkém množství. K chovu se doporučuje velké vnitřní terárium s teplotou  28 až 30°C, přičemž by teplota neměla klesnout pod 18°C. V teplých neděštivých  létech ji můžeme chovat v letním výběhu.

Potrava v zajetí je podobná jako u Testudo hermanni a Testudo graeca. Vícekrát se ji podařilo úspešně rozmnožit.

Zazimuje se.