Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kinosternon subrubrum

28. 12. 2014

Klapavka americká

Původ: východní a jihovýchodní část USA

Velikost: 12 cm

Karapax má hladký, oválný, který je olivově tmavohnědý nebo hnědý s tmavým vzorem. Přední a zadní část plastronu je pohyblivá, proto je krunýř uzavíratelný, tato pohyblivost se může s věkem ztrácet. Plastron je žlutý nebo hnědý, měkké části těla jsou tmavší, se světlými různě zbarvenými skvrnami na hlavě, která je poměrně velká. Samci mají štíhlejší karapax než samice, ocas samců je zakončen rohovinovým trnem.

Obývá klidné pomalu tekoucí, mělké, bahnité a zarostlé vody jezer a řek, vyskytuje se i v brakických močálech. Během dne odpočívá v zastíněných místech, občas se sluní na kořenech a ponořených kmenech stromů. Je aktivní za soumraku. Koncem léta opouští vysychající tůňky, zahrabe se na souši, aby přečkala horké a suché období ( někteří jedinci vydrží zahrabaní až do jara). Přezimuje zahrabaná v zemi.

Podmínky chovu: velikostí jsou tyto želvy vhodné pro chov v menších akvateráriích, zpočátku jsou kousavé a dravé, později však zkrotnou a jejich chov je poměrně jednoduchý. Teplota vzduchu v akvateráriu okolo 24 °C, na dno dáme 3-5 cm vrstvy písku, výška vodního sloupce cca 25 cm vody, umístíme kořeny a kameny pro snadný výstup nad hladinu vody, umístíme souš s tepelným zdrojem, želva se ráda sluní, při teplých letních dnech, pokud máme možnost umístíme želvu ven, aby přijímala přirozený zdroj tepla.

Páří se v březnu až květnu, klade 2-5 vajec do rozpadlého ztrouchnivělého dřeva, doba inkubace 100 dní, mláďata mají růžový plastron s černou kresbou.

Samci dospívají ve věku 4-7 let, samice 5-8 let

Potrava: hmyz, larvy hmyzu, měkkýši, menší korýši, vodní rostliny, ryby, hovězí maso, žížaly, vodní plži