Jdi na obsah Jdi na menu
 


želva nádherná

18. 7. 2016

Možná se někdo bude divit, proč se někdo chce v současné době zabývat chovem těchto želv, když je jiní hází do rybníků.

Mám k tomu hned několik důvodů:

1. Snadná dostupnost. Tyto želvy vám lidé dají prakticky zadarmo, jelikož se o ně nechtějí starat, protože pro jejich velikost jsou pro chov v domácím akváriu nevhodné.

2. Odolná želva. Pokud tato želva přežije v našich podmínkách v rybnících a v malém akváriu, je pro zahradní chov naprosto vhodná.

3. Odchovatelnost. I když vešel v platnost Zákon o invazních druzích, které chovatelé nesmějí prodávat ani množit, tyto želvy se rozmnožit dají snadno.

Máme zahradu, jižní svah, kde ve středověku byla vinice. Jako podloží je opuka, která se v tomto okolí i v malém těžila, takže částečky opuky jsou obsaženy v hlíně prakticky po celé zahradě. Na zahradu svítí slunce prakticky od rána až do večera, tudíž pro chov želv ideální místo.

Na vrcholu svahu jsem udělal zídku (suchou zídku bez malty) asi 40 cm širokou, celý prostor je asi 5x5 m. V prostoru je bazén, který je částečně ve svahu a částečně v terénu.

Bazén má průměr 2,5 m hruškovitého tvaru. Nad zúženou částí je umístěn malý skleníček, kde se v případě chladu mohou želvy vyhřívat. Celý prostor je vysypaný oblázky různých velikostí a osázen skalničkami.

Myslím, že obdobný bazének by si mohl vybudovat i na menší zahrádce každý. Viděl jsem i vkusná zařízení vybudovaná na balkónech.

Myslím, že kdyby se k těmto želvám přistupovalo od začátku jinak, tj. chovatelsky, nemusely by skončit v invazních druzích.

Fotografie naleznete v sekci želva nádherná

Na obrázku karapaksů a plastronů naleznete z leva do prava po řádcích Trachemys skripta skripta, elegans, troosti, gaigeae, ornata, callirostris, dorbigni a grayi